University of Phoenix ACC455 Final Exam 2015

Jul 25th, 2016
Studypool Tutor
Price: $30 USD

Tutor description

1. The per-unit standards for direct labor are 2 direct labor hours at $12 per hour. If in producing 2,400 units, the actual direct labor cost was $51,200 for 4,000 direct labor hours worked, the total direct labor variance is $4,000 unfavorable $6,400 unfavorable $1,920 unfavorable $6,400 favorable 2. Poodle Company manufactures two products, Mini A and Maxi B. Poodle's overhead costs consist of setting up machines, $800,000; machining, $1,800,000; and inspecting, $600,000. Information on the two products is: Mini A Maxi B Direct labor hours 15,000 25,000 Machine setups 600 400 Machine hours 24,000 26,000 Inspections 800 700 Overhead applied to Mini A using traditional costing using direct labor hours is $1,670,000 $1,536,000 $1,200,000 $1,920,000 3. Disney’s variable costs are 30% of sales. The company is contemplating an advertising campaign that will cost $22,000. If sales are expected to increase $40,000, by how much will the company's net income increase? $18,000

Word Count: 2109
Showing Page: 1/13
University of Phoenix ACC455 Final Exam 2015Report this Question as Inappropriate1. The per-unit standards for direct labor are 2 direct labor hours at $12 per hour. If inproducing 2,400 units, the actual direct labor cost was $51,200 for 4,000 direct laborhours worked, the total direct labor variance is$4,000 unfavorable$6,400 unfavorable$1,920 unfavorable$6,400 favorable2. Poodle Company manufactures two products, Mini A and Maxi B. Poodle'soverhead costs consist of setting up machines, $800,000; machining, $1,800,000; andinspecting, $600,000. Information on the two products is:Mini A Maxi BDirect labor hours 15,000 25,000Machine setups 600 400Machine hours 24,000 26,000Inspections 800 700Overhead applied to Mini A using traditional costing using direct labor hours is$1,670,000$1,536,000$1,200,000$1,920,0003. Disneys variable costs are 30% of sales. The company is contemplating anadvertising campaign that will cost $22,000. If sales are expected to increase $40,000,by how much will the company's net income increase?$18,000$12,000$6,000$28,0004. The cost to produce Part A was $10 per unit in 2005. During 2006, it has increasedto $11 per unit. In 2006, Supplier Company has offered to supply Part A for $9 perunit. For the make-or-buy decision,net relevant costs are $1 per unitdifferential costs are $2 per unitincremental costs are $1 per unitincremental revenues are $2 per unit5. Luca Company overapplied manufacturing overhead during 2

Review from student

Studypool Student
" Excellent job "
Ask your homework questions. Receive quality answers!

Type your question here (or upload an image)

1830 tutors are online

Brown University





1271 Tutors

California Institute of Technology




2131 Tutors

Carnegie Mellon University




982 Tutors

Columbia University





1256 Tutors

Dartmouth University





2113 Tutors

Emory University





2279 Tutors

Harvard University





599 Tutors

Massachusetts Institute of Technology



2319 Tutors

New York University





1645 Tutors

Notre Dam University





1911 Tutors

Oklahoma University





2122 Tutors

Pennsylvania State University





932 Tutors

Princeton University





1211 Tutors

Stanford University





983 Tutors

University of California





1282 Tutors

Oxford University





123 Tutors

Yale University





2325 Tutors