Course accounting 213,problem 1,2,4,6,,,Problem 1 (6 pts) jones corporation produced 2,200 units in

Aug 3rd, 2016
Studypool Tutor
Price: $10 USD

Tutor description

Problem 1 (6 pts) jones corporation produced 2,200 units in august , its manufacturing cost for august appear below: Direct material (vc) $ 12.000 Direct labor (vc) 6,000....... Problem 4 (16 pts) The income statement information for the first quarter of 2013 shows sales of $ 3,00,000 (5000 clocks at $60 each). The clock company must .... Problem 2 (14 pts) soster makes and sells candles. Each candles uses ¼ pound of wax budgeted sales and production of candles in units for the next 5 months is as follows: april may june july Budgeted production 11,500 14,000 15,900 16,500...... Problem 6(15 pts) Anna manufacturing corporation is considering investing in new………………………… a)what option should anna choice b) what is the approximate internal rate of return for option A.show your work

Word Count: 823
Showing Page: 1/6
20Answer 4 questions in images: problem 1,2,4,6Course accounting 213Problem 1 (6 pts) jones corporation produced 2,200 units in august , its manufacturing cost for augustappear below:Direct material (vc)Direct labor (vc)$ 12.0006,000Variable overhead (vc)8,000Factory depreciation (FC)11,000Other fixed factory cost (FC) 3,500InstructionsIf stratten produces a September flexible budget based on august activity, than what will its totalbudgeted cost be for September if 900 units are likely to be produced in September? Use the templatebelow for your answer. Show all calculation to the rightProblem 2 (14 pts)soster makes and sells candles. Each candles uses pound of wax budgeted sales and production ofcandles in units for the next 5 months is as follows:aprilBudgeted production11,500may14,000junejuly15,90016,500The company wants to maintain monthly ending inventories of candles equal to 30% of the followingmonths budgeted sales. It also wants to maintain monthly ending inventories of wax equal to 20% of thefollowing months budgeted production needs. The cost of wax is $0.80 per pound. Prepare a directmaterials budget for the months of april may juneProblem 4 (16 pts)The income statement information for the first quarter of 2013 shows sales of $ 3,00,000 (5000 clocks at$60 each). The clock company must prepare its quarterly budgeted income statement for 2014.Theregional manager expects that the number of clocks sold in the fir

Review from student

Studypool Student
" Goes above and beyond expectations ! "
Ask your homework questions. Receive quality answers!

Type your question here (or upload an image)

1827 tutors are online

Brown University





1271 Tutors

California Institute of Technology




2131 Tutors

Carnegie Mellon University




982 Tutors

Columbia University





1256 Tutors

Dartmouth University





2113 Tutors

Emory University





2279 Tutors

Harvard University





599 Tutors

Massachusetts Institute of Technology



2319 Tutors

New York University





1645 Tutors

Notre Dam University





1911 Tutors

Oklahoma University





2122 Tutors

Pennsylvania State University





932 Tutors

Princeton University





1211 Tutors

Stanford University





983 Tutors

University of California





1282 Tutors

Oxford University





123 Tutors

Yale University





2325 Tutors