unit cost for producing toasters #201

May 19th, 2015
Studypool Tutor
Brookhaven College
Price: $10 USD

Tutor description

This means the unit cost for producing 300 toasters in a single day (including the $800 fixed daily cost) is $2000/300=$6.67.

Word Count: 151
Showing Page: 1/1
I think part "A" is pretty straightforward. It is the area under the C'(x) curve constrained by thex-values of 0 and 300 plus the daily $800 fixed cost: = $800 + [0.0003x3/3 - 0.18x2/2 + 22x]NOTE:the integral=0 when x=0 so we don't need to include the x=0 case for part "A".= $800+(0.0003)

Review from student

Studypool Student
" Very Satisfied. "
Ask your homework questions. Receive quality answers!

Type your question here (or upload an image)

1830 tutors are online

Brown University





1271 Tutors

California Institute of Technology




2131 Tutors

Carnegie Mellon University




982 Tutors

Columbia University





1256 Tutors

Dartmouth University





2113 Tutors

Emory University





2279 Tutors

Harvard University





599 Tutors

Massachusetts Institute of Technology



2319 Tutors

New York University





1645 Tutors

Notre Dam University





1911 Tutors

Oklahoma University





2122 Tutors

Pennsylvania State University





932 Tutors

Princeton University





1211 Tutors

Stanford University





983 Tutors

University of California





1282 Tutors

Oxford University





123 Tutors

Yale University





2325 Tutors